Zanjan News پیوند: http://mardom-e-no.com/index.php?id=19527
مدیر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
مصرف خودسرانه پماد بتامتازون عوارض پوستی متعددی برجای می‌گذارد
( 23/05/10) این تغییر موقتی است و پس از مدتی رفته رفته پوست تحلیل رفته، حالت شکننده می‌یابد و مستعد انواع عفونتها و قارچهای پوستی می‌شود. @@

مدیر امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مصرف خودسرانه پماد بتامازون عوارض پوستی متعددی برجای می‌گذارد.
علیرضا حقیقت در گفت‌وگو با ایسنا، بتامتازون را جزو داروهای کورتونی برشمرد و اظهار کرد: بسياري از افراد از پماد بتامتازون در مواردی نظیر برطرف کردن جوش یا لکهای صورت، ناراحتیهایی مثل خارش و یا خشکی پوست به طور خودسرانه استفاده مي‌كنند.
وی با بیان اینکه پماد بتامتازون در روزهای اول مصرف، تغییرات قابل ملاحظه و بسیار خوبی در پوست ایجاد می‌کند، تصریح کرد: این تغییر موقتی است و پس از مدتی رفته رفته پوست تحلیل رفته، حالت شکننده می‌یابد و مستعد انواع عفونتها و قارچهای پوستی می‌شود.
این داروساز با اشاره به اینکه اگر افراد از عوارض داروهای کورتونی آگاه باشند، هرگز از آنها استفاده نخواهند کرد، افزود: دگزامتازون، کلوبتازول و فلوئوسینولون نیز از ديگر داروهای کورتونی هستند که مورد مصرف خودسرانه و بی‌رویه قرار می‌گیرند.
حقیقت از مصرف برخی داروهای کورتونی به منظور افزایش وزن توسط افراد ابراز تأسف کرد و یادآور شد: این امر روندی بسیار خطرناک و تهدیدکننده سلامت افراد است و اصلاً قابل قبول و دفاع نیست، هیچ مرجع علمی‌نیز مصرف این داروها را برای افزایش وزن تأیید نمی‌کند.
وی پوکی استخوان را از عمده‌ترین و مورد تأکیدترین عوارض مصرف برخی داروهای کورتونی به منظور افزایش وزن دانست و ادامه داد: تغییر در وضعیت سلولهای خونی، تغییر در توزیع متناسب چربیهای بدن و ایجاد اندامی ناموزون، ایجاد چاقی گردنی تحت عنوان گردن بوفالو، بخشی از عوارض مصرف این داروها می‌باشد.
این مقام مسئول تحلیل‌رفت اندامها را از دیگر عوارض مصرف داروهای کورتونی برشمرد و افزود: ایجاد آب مروارید، نارسایی خون، تحلیل عضلات بدن، افزایش چربی و فشار خون، زخمهای گوارشی، آسیب دستگاه گوارش، پرکاری کلیوی تحت عنوان سندرم کوشینگ و بسیاری از عوارض غیر قابل برگشت، بخش دیگری از عوارض مخرب داروهای کوتورنی می‌باشند.
حقیقت، سیپروهپتادین را از دیگر داروهای مورد استفاده توسط برخی افراد جهت افزایش وزن برشمرد و اظهار کرد: سیپروهپتادین دارویی ضد حساسیت است که با مکانیسم خاص خود موجب افزایش اشتها در مصرف‌کننده می‌شود.
وی با بیان اینکه اين دارو به شدت اثرات خواب‌آوری دارد، تصریح کرد: این دارو می‌تواند با کاهش سطح هوشیاری و تمرکز روند فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد کند. همچنین عوارض دیگری نیز در اثر مصرف طولانی مدت این دارو محتمل است.